LincolnPrepSports.com
Home Page
-SPORTS-
Boys Basketball
Girls Basketball
Wrestling
Track
Volleyball
Baseball
Softball
Football
Soccer
Swimming
Cross Country
-SCHOOLS-
Lincoln Northeast @LPS
Lincoln Southeast @LPS
Lincoln East
Lincoln High School
Lincoln North Star
Lincoln Public Schools
Lincoln Southwest
-AREAS-
Photo Gallery
Feedback
Guest Book
LPS Fanz
LPS Supporters
Our Sponsors!
Robb Gage Attorney at Law
Glasz Law Office
Jami Lea Photography
Pius X Legion Baseball
Encouragement Unlimited
HSSportz.com
ScoreStream Sponsored
Nebraska School Activities Association
Twitter-Lincoln Prep Sports
Facebook-Lincoln Prep Sports
LincolnPrepSports.com 2 Mobile Feed
CURRENT ARTICLE
03/17/2017 - Friday Track and Field Results

NWU INVITE

BOYS TEAM SCORING: Creighton Prep 91, Bellevue West 84, Millard North 67, Omaha Northwest 43, Lincoln Northeast 30, Lincoln Pius X 29, Lincoln East 26, Elkhorn South 25, Fremont 17, Omaha South 16.

BOYS TOP FINISHERS: 55 meter--1. Brewer, Creighton Prep, :06.48; 2. Harkey, Bellevue West, :06.48; 3. Sager, Pius X, :06.67; 55 hurdles--1. Radziunas, Bellevue West, :08.15; 2. Howard, Creighton Prep, :08.20; 3. Vorasek, Northeast, :08.53; 200--1. Vaughn-Jones, Creighton Prep, :24.23; 2. Bradley, Bellevue West, :24.64; 3. Davis, Bellevue West, :24.69; 400--1. Knowles, Northwest, :53.20; 2. Wilson, East, :53.64; 3. James, Omaha South, :53.96; 800--1. Berks, Northeast, 2:07.18; 2. Holcomb, Pius X, 2:07.45; 3. Mattern, Creighton Prep, 2:08.40; 1600--1. Slagle, Creighton Prep, 4:26.66; 2. Eastman, Creighton Prep, 4:35.47; 3. Frazier, Millard North, 4:49.46; 3200--1. Frazier, Millard North, 10:07.39; 2. Cate, Fremont, 10:22.01; 3. Zavala, Omaha South, 10:22.93; high jump--1. Davis, Bellevue West, 6-04; 2. Schoening, East, 5-10; 3. Alexander, Northwest, 5-10; pole vault--1. Spahn, Bellevue West, 12-00; 2. Armagost, Bellevue West, 12-00; 3. Briggs, East, 11-00; long jump--1. Losole, Millard North, 21-08; 2. Davis, Northwest, 20-09; 3. Smith, Bellevue West, 20-01; triple jump--1. Brewer, Creighton Prep, 46-02; 2. Ivy, Millard North, 42-03; 3. Alexander, Northwest, 41-05; shot put--1. Schubert, Millard North, 49-01½; 2. Cassidy, Pius X, 48-00; Hays, Elkhorn South, 46-05; 1600 relay--1. Creighton Prep, 3:40.01; 2. Bellevue West, 3:41.12; 3. Millard North, 3:42.60; 3200 relay--1. Northeast, 8:34.30; 2. Millard North, 8:48.06; 3. Elkhorn South, 8:52.82.

GIRLS TEAM SCORING: Lincoln Pius X 75, Lincoln East 58, Bellevue West 54, CB Abraham Lincoln 50, Omaha Northwest 46, Elkhorn South 40, Omaha Marian 36, Millard North 32, Omaha South 26, Lincoln Northeast 15.

GIRLS TOP FINISHERS: 55 meter--1. Mullen, Marian, :07.46; 2. Hill, Bellevue West, :07.53; 3. Hiatt, Bellevue West, :07.56; 55 hurdles--1. Burns, Northwest, :09.03; 2. Hartman, CBAL, :09.30; 3. Potratz, East, :09.43; 200--1. Thomas, CBAL, :26.90; 2. Mullen, Marian, :27.80; 3. Ohnoutka, Pius X, :28.08; 400--1. Rolfes, Pius X, 1:00.15; 2. Thomas, CBAL, 1:00.48; 3. Kassebaum, Pius X, 1:01.57; 800--1. Muma, East, 2:26.77; 2. Schutz, East, 2:27.62; 3. Janecek, Millard North, 2:34.85; 1600--1. Martin, Pius X, 5:39.19; 2. Wigdahl, Marian, 5:45.72; 3. Young, Millard North, 5:45.79; 3200--1. Schmidt, East, 12:12.30; 2. Smith, Northwest, 12:28.05; 3. Payan, Omaha South, 13:14.12; high jump--1. Radziunas, Bellevue West, 5-00; 2. Thomssen, Northeast, 4-10; 3. Avila-Ambrosi, Millard North, 4-08; pole vault--1. Jessen, East, 10-04; 2. Tillisch, Elkhorn South, 10-00; 3. Hiatt, Bellevue West, 9-00; long jump--1. Thomas, CBAL, 18-01; 2. Hobson, Northwest, 17-08; 3. Gibbons, Elkhorn South, 16-08½; triple jump--1. Bryant, Bellevue West, 36-00; 2. Hobson, Northwest, 35-05¾; 3. Pivonka, Elkhorn South, 33-09½; shot put--1. Jilek, Pius X, 35-07½; 2. Slater, Millard North, 33-07; 3. Bressman, Marian, 32-02½; 1600 relay--1. Pius X, 4:22.16; 2. CBAL, 4:33.24; 3. Omaha South, 4:50.62; 3200 relay--1. Pius X, 10:40.37; 2. Elkhorn South, 10:48.98; 3. CBAL, 11:06.53.

CONCORDIA INVITE

Forest Division

BOYS TEAM SCORING: Milford 73, Central City 66, Fillmore Central 55, Arlington 44, Bergan 43, High Plains 41, Centennial 37, Yutan 33, Lincoln Lutheran 24, Diller-Odell 13, Winside 12, Osceola 12, Meridian 6, Deshler 6.

BOYS EVENT WINNERS60 meter--Burton, Milford, :07.32; 200--Ohlman, Central City, :24.09; 400--Simpson, Arlington, :52.84; 800--Schelkopf, Fillmore Central, 2:10.45; 1600--Hirschfeld, Centennial, 4:56.64; 3200--Timm, Yutan, 11:03.56; 60 hurdles--Ohlman, Central City, :08.63; 1600 relay--Arlington (Marquardt, Kirk, Lenaeus, Simpson), 3:46.38; 3200 relay--Centennial (Haberman, Bargen, Medow, Stuhr), 9:14.94; high jump--Danekas, Milford, 6-01; pole vault--Burton, Milford, 14-06; long jump--Burton, Milford, 21-07; triple jump--Stelling, Milford, 41-06¼; shot put--Paup, Central City, 48-11; discus--Paup, Central City, 137-01.

GIRLS TEAM SCORING: Fillmore Central 116, Lincoln Lutheran 89, Arlington 61, Milford 35½, Central City 27, Diller-Odell 25½, Meridian 24½, Osceola 24, Brownell Talbot 16, Centennial 10, Bergan 8½, Deshler 3, High Plains 1, Winside 1.

GIRLS EVENT WINNERS60 meter--Broman, Fillmore Central, :08.14; 200--Broman, Fillmore Central, :27.10; 400--Moser, Central City, 1:03.18; 800--Rice, Brownell Talbot, 2:36.62; 1600--Jacobson, Fillmore Central, 5:44.76; 3200--Jacobson, Fillmore Central, 12:33.50; 60 hurdles--Puelz, Lincoln Lutheran, :09.91; 1600 relay--Lincoln Lutheran (Re. Ziems, Fitzsimmons, Ernstmeyer, Koepke), 4:23.83; 3200 relay--Lincoln Lutheran (Fitzsimmons, Ra. Ziems, Steinbauer, Re. Ziems), 11:02.28; high jump--Koepke, Lincoln Lutheran, 5-04; pole vault--Puelz, Lincoln Lutheran, 11-00; long jump--Broman, Fillmore Central, 16-08; triple jump--Kennel, Fillmore Central, 35-00; shot put--Schmidt, Fillmore Central, 42-03½; discus--Schmidt, Fillmore Central, 115-00.

Prairie Division

BOYS TEAM SCORING: North Bend Central 121, Lincoln Christian 82, Shelby-Rising City 78, Nebraska Christian 45, Riverside 45, Logan View 38, Hastings St. Cecilia 30, Heartland Lutheran 26.

BOYS EVENT WINNERS60 meter--Christensen, Logan View, :07.21; 200--Christensen, Logan View, :23.63; 400--Wilber, :54.88; 800--Buresh, Lincoln Christian, 2:15.48; 1600--Vrooman, St. Cecilia, 4:44.74; 3200--Vrooman, St. Cecilia, 10:18.87; 60 hurdles--Vavricek, Shelby-RC, :09.15; 1600 relay--Lincoln Christian (Bubak, Lockard, Buresh, Stelter), 3:45.35; 3200 relay--Lincoln Christian (Canfield, Stelter, Hueser, Lockard), 9:01.01; high jump--Wietfeld, NBC, 5-08; pole vault--Ortmeier, NBC, 13-00; long jump--Coffin, Shelby-RC, 20-10.75; triple jump--Buresh, Lincoln Christian, 42-02; shot put--Stevens, Nebraska Christian, 43-06.50; discus--Rolenc, NBC, 122-08.

GIRLS TEAM SCORING: North Bend Central 136, Hastings St. Cecilia 90, Lincoln Christian 71, Nebraska Christian 66, Riverside 37, Shelby-Rising City 31, Heartland Lutheran 13, Sandy Creek 11, Logan View 10.

GIRLS EVENT WINNERS: 60 meter--Power, Lincoln Christian, :08.22; 200--Power, Lincoln Christian, :28.36; 400--Skoch, St. Cecilia, 1:04.78; 800--Coleman, Lincoln Christian, 2:32.05; 1600--Hucke, St. Cecilia, 5:38.47; 3200--Hucke, St. Cecilia, 11:43.04; 60 hurdles--Andrusyshyn, Riverside, :10.97; 1600 relay--Lincoln Christian (Coleman, Power, Wagner, Korte), 4:24.57; 3200 relay--Riverside (Kallsen, Bluml, Murphy, Post), 11:24.40; high jump--Lux, NBC, 5-02; pole vault--Driscoll, St. Cecilia, 9-00; long jump--Lux, NBC, 16-02¾; triple jump--Humlicek, NBC, 32-11¼; shot put--Lipovsky, Sandy Creek, 40-08½; discus--Fredrickson, NBC, 93-10.

-ARCHIVES-
Take the Poll!
There are no polls available for this section.
Our Sponsors!
Southeast Community College
LES Temperature Sponsor
Lincoln Convention and Visitors Bureau
Rotellas Italian Bakery
Ayars & Ayars
Union Bank and Trust-UBT
Teckmeyer Financial Services
Trackside Bar & Waverly Keno
Stephenson Truck Repair 2
LincolnPrepSports.com Main Mobile Feed
Advertise on
LincolnPrepSports.com - 5940 R Street, Suite 200, Lincoln, NE 68505 - Phone: (402) 429-4328 -

This website is a product of CyaNet Sports.