LincolnPrepSports.com
Home Page
-SPORTS-
Boys Basketball
Girls Basketball
Wrestling
Track
Volleyball
Baseball
Softball
Football
Soccer
Swimming
Cross Country
-SCHOOLS-
Lincoln Northeast @LPS
Lincoln Southeast @LPS
Lincoln East
Lincoln High School
Lincoln North Star
Lincoln Public Schools
Lincoln Southwest
-AREAS-
Photo Gallery
Feedback
Guest Book
LPS Fanz
LPS Supporters
Our Sponsors!
Glasz Law Office
Robb Gage Attorney at Law
Pius X Legion Baseball
Jami Lea Photography
Encouragement Unlimited
ScoreStream Sponsored
Nebraska School Activities Association
Twitter-Lincoln Prep Sports
Facebook-Lincoln Prep Sports
LincolnPrepSports.com 2 Mobile Feed
CURRENT ARTICLE
02/08/2014 - Class B State Bowling Tourney First Round Results


 

 

First Round Class B Standings

Class B Girls Standings with four game totals:
1. Waverly, 3057
2. Grand Island Northwest, 2963
3. York, 2890
4. Hastings, 2876
5. Omaha Roncalli, 2813
6. Blair, 2438
7. Alliance, 2231

8. Seward, 2027

In the first Baker round:
Waverly defeated Seward 3-0, (130-122, 140-99, 173-79)
Hastings defeated Omaha Roncalli, 3-2 (190-126, 151-152, 149-224, 214-162, 211-147)
York defeated Blair, 3-1 (101-132, 161-112, 137-110, 140-134)
Grand Island Northwest defeated Alliance 3-2 (117-129, 130-134, 130-123, 144-100, 148-91)

In the second round:
Waverly defeated Hastings, 3-2 (169-135, 159-134, 158-175, 136-147, 162-137)
Grand Island Northwest defeated York, 3-2 (133-172, 113-170, 166-159, 153-130, 143-123)

Waverly and Grand Island Northwest will meet in the Class B Girls Final at 2:30pm Sunday in the Sun Valley Arena.

 

Top Ten Class B Girls Singles:
 1. Krystanna Haney, Blair, 552

 2. Cheyenne Fielder, Hastings, 538
 3. Payton Johnson, Waverly, 490
 4. Kaylin Johnson, Grand Island Northwest, 490
 5. Heather Erdei, Omaha Roncalli, 489

 6. Hope McGraw, York, 476

 7. Olivia Wulbern, Waverly, 474

 8. Alyssa Hakl, York, 470

 9. Mikayla Novak, Hastings, 455

10. Paige McCaslin, Waverly, 454

Class B Boys Standings with four game totals:
1. Hastings, 3518

2. York, 3112
3. Aurora, 3104
4. Alliance, 3103
5. Elkhorn Mount Michael, 3016  
6. Grand Island Northwest, 2915  

7. Waverly, 2888

8. Seward, 2841

In the first Baker round:
Hastings defeated Seward, 3-1 (153-177, 187-147, 176-143, 188-178)
Alliance defeated Elkhorn Mount Michael,  3-1 (147-111, 114-133, 129-128, 167-138)
Aurora defeated Grand Island Northwest, 3-1 (115-166, 175-173, 163-161, 180-159)
York defeated Waverly, 3-1 (177-146, 132-136, 186-149, 214-137)

In the second Baker round:
Hastings defeated Alliance, 3-1 (147-130, 125-189, 170-159, 205-201)
Aurora defeated York, 3-2 (167-182, 168-198, 158-123, 175-173, 170-146)

Hastings and Aurora will meet in the Class B final at 3:45pm Sunday in the Sun  Valley Arena.

Top Ten Class B Boys Singles:

 1. Jory Burson, Aurora, 646

 2. Spencer Johnson, Blair, 601

 3. Wyatt Godtel, Hastings, 558

 4. Riley Sadd, Hastings, 557

 5. Bladyn Hogan, Hastings, 554

 6. Jordan McCracken, Alliance, 552

 7. Wyatt Davis, Hastings, 544

 8. Austin Reed, York, 527

 9. Zach Stanton, Alliance, 527

10. Chandler Hysell, Hastings, 526

-ARCHIVES-
Take the Poll!
There are no polls available for this section.
Our Sponsors!
Southeast Community College
LES Temperature Sponsor
Lincoln Convention and Visitors Bureau
Rotellas Italian Bakery
Ayars & Ayars
Union Bank and Trust-UBT
Quality Water Services of Lincoln
Biggerstaff Plumbing and Heating
Trackside Bar Waverly Keno 2
Nebraska Basketball Development Assn.
Stephenson Truck Repair 3
Jim Huffman Productions-Spring Festival
LincolnPrepSports.com Main Mobile Feed
Advertise on
LincolnPrepSports.com - 5940 R Street, Suite 200, Lincoln, NE 68505 - Phone: (402) 429-4328 -

This website is a product of CyaNet Sports.