LincolnPrepSports.com
Home Page
-SPORTS-
Boys Basketball
Girls Basketball
Wrestling
Track
Volleyball
Baseball
Softball
Football
Soccer
Swimming
Cross Country
-SCHOOLS-
Lincoln Northeast @LPS
Lincoln Southeast @LPS
Lincoln East
Lincoln High School
Lincoln North Star
Lincoln Public Schools
Lincoln Southwest
-AREAS-
Photo Gallery
Feedback
Guest Book
LPS Fanz
LPS Supporters
Our Sponsors!
John Baylor Prep
Robb Gage Attorney at Law
Jami Lea Photography
Pius X Legion Baseball
Encouragement Unlimited
Lincoln Northeast Athletics
Lincoln Southeast
Nebraska School Activities Association
KFOR Radio
Lincoln's Sports Authority ESPN 1480
Twitter-Lincoln Prep Sports
Facebook-Lincoln Prep Sports
LincolnPrepSports.com 2 Mobile Feed
CURRENT ARTICLE
02/14/2012 - Class A and Class B Girls Basketball District Pairings


A-1 at Lincoln Southeast: Feb. 21 -- Lincoln Southeast vs. Omaha Bryan, 5:15 p.m. Papillion-La Vista vs. Lincoln East, 7 p.m. Feb. 23 -- final, 7 p.m.

A-2 at Omaha Central: Feb. 21 -- Omaha Central vs. Omaha Northwest, 5:15 p.m.; Omaha Westside vs. Omaha North, 7 p.m. Feb. 23 -- final, 5:30 p.m.

A-3 at Lincoln Northeast: Feb. 21 -- Lincoln Northeast vs. Lincoln High, 5:30pm; Omaha Benson vs. Grand Island, 7:15pm.Feb. 23 -- final

A-4 at Bellevue East: Feb. 21 -- Bellevue East vs. Millard South, 5 p.m.; Lincoln Southwest vs. Omaha Burke, 6:30.Feb. 23 -- final, 6 p.m.

A-5 at Columbus: Feb. 21 -- Columbus vs. Omaha South, 6 p.m.; Millard North vs. Kearney, 7:30. Feb. 23 -- final, 7 p.m.

A-6 at Millard West: Feb. 21 -- Millard West vs. Omaha Marian, 7:15 p.m.; Papillion-La Vista South vs. North Platte, 5:30. Feb. 23 -- final, 7:15 p.m.

A-7 at Fremont: Feb. 21 -- Fremont vs. Norfolk, 5:45 p.m.; Bellevue West vs. Lincoln North Star, 7:30 p.m.Feb. 23 -- final, 6:30 p.m.

B-1 at Lincoln High: Feb. 21 -- Plattsmouth vs. Nebraska City, 7. Feb. 23 -- Norris vs. Plattsmouth/Nebraska City winner, 5:45; Lincoln Pius X vs. Waverly, 7:30.Feb. 24 -- final, 7.

B-2 at Omaha Westside: Feb. 21 -- Platteview vs. Omaha Mercy, 5:30; Omaha Skutt vs. Ralston, 7:15. Feb. 23 --Gretna vs. Platteview/Omaha Mercy winner, 5:30; Omaha Gross vs. Skutt/Ralston winner, 7:15. Feb. 24 -- final, 7.

B-3 at Fremont (Midland): Feb. 21 -- Elkhorn vs. Omaha Duchesne, 6; Elkhorn South vs. Blair, 7:45. Feb. 23 -- South Sioux City vs. Elkhorn/Duschesne winner, 6; Bennington vs. Elkhorn South/Blair winner, 7:45. Feb. 24 -- final, 7.

B-4 at North Star: Feb. 21 -- York vs. Schuyler, 7. Feb. 23 -- Seward vs. York/Schuyler winner, 5:15; Crete vs. Beatrice, 7. Feb. 24 -- final, 7.

B-5 at Kearney: Feb. 21 -- Aurora vs. Hastings, 7. Feb. 23 -- Holdrege vs. Aurora/Hastings winner, 6; Lexington vs. Grand Island Northwest, 7:45. Feb. 24 --final, 7.

B-6 at Perkins County: Feb. 21 -- McCook vs. Scottsbluff, 6 MT. Feb 23 -- Sidney vs. McCook/Scottsbluff winner, TBA; Gering vs. Alliance, TBA.Feb. 24 -- Final, TBA.

-ARCHIVES-
Take the Poll!
There are no polls available for this section.
Our Sponsors!
Southeast Community College
Honda of Lincoln
Chick-Fil-A
LES Temperature Sponsor
Lincoln Convention and Visitors Bureau
Rotellas Italian Bakery
Ayars & Ayars
Union Bank and Trust-UBT
Teckmeyer Financial Services
Trackside Bar & Waverly Keno
Stephenson Truck Repair
Jim Huffman Productions
Advertise on
LincolnPrepSports.com - 5940 R Street, Suite 200, Lincoln, NE 68505 - Phone: (402) 429-4328 -

This website is a product of CyaNet Sports.