LincolnPrepSports.com
Home Page
-SPORTS-
Boys Basketball
Girls Basketball
Wrestling
Track
Volleyball
Baseball
Softball
Football
Soccer
Swimming
Cross Country
-SCHOOLS-
Lincoln Northeast @LPS
Lincoln Southeast @LPS
Lincoln East
Lincoln High School
Lincoln North Star
Lincoln Public Schools
Lincoln Southwest
-AREAS-
Photo Gallery
Feedback
Guest Book
LPS Fanz
LPS Supporters
Our Sponsors!
Sportscasters Bar and Grill
Robb Gage Attorney at Law
Pius X Legion Baseball
Shramek's Video Productions
Encouragement Unlimited
Lincoln Northeast Athletics
Lincoln Southeast
KFOR Radio
Nebraska School Activities Association
Jami Lea Photography
Lincoln's Sports Authority ESPN 1480
Twitter-Lincoln Prep Sports
Facebook-Lincoln Prep Sports
CURRENT ARTICLE
05/07/2008 - Rothchild's A-3 District Track Results

GIRLS TEAM SCORE

113.83 Grand Island
109 Lincoln Southeast
80.33 Papillion-La Vista South
71.5 Omaha Marian
53 North Platte
40.33 South Sioux City
36 Omaha North
22 Lincoln High

 

BOYS TEAM SCORE

104.5 Omaha North
90.5 Grand Island
90.5 Lincoln Southeast
78 Papillion-La Vista South
66 North Platte
46.5 Omaha Creighton Prep
31 South Sioux City
20 Lincoln High

 

GIRLS POLE VAULT

1, Molly McCandless, Omaha Marian, 12, 10' 2"
2, Amber Kunze, Grand Island, 11, 9' 8"
3, Ashlee Brown, North Platte, 11, 9' 8"
4, Whitney Hughes, North Platte, 12, 9' 2"

GIRLS HIGH JUMP

1, McKayla Knudson, South Sioux City, 11, 5' 3"
2, Tenisha Matlock, North Platte, 10, 5' 2"
3, Ariel Krolikowski, Grand Island, 11, 5' 2"
4, Stephanie Wrobel, Papillion-La Vista South, 11, 5' 2"

GIRLS LONG JUMP

1, Ariel Krolikowski, Grand Island, 11, 17' 3 1/2"
2, Nicole Bourke, Papillion-La Vista South, 9, 17' 3"
3, Nicole Hanish, South Sioux City, 11, 16' 11 3/4"
4, Avarey Brown, Lincoln Southeast, 10, 16' 11 3/4"
5, Teonna Wimes, Lincoln High, 12, 16' 8"

GIRLS SHOT PUT

1, Tristen Sharp, South Sioux City, 9, 39' 3"
2, Makayla Gowen, Grand Island, 11, 38' 6 1/2"
3, Emily Schroeder, South Sioux City, 11, 35' 3 1/2"
4, Carissa Kinne, Grand Island, 11, 35' 1 1/2"

GIRLS DISCUS

1, Justine Buskirk, Papillion-La Vista South, 11, 124' 2"
2, Kaitlin Williams, Papillion-La Vista South, 9, 120' 3"
3, Carissa Kinne, Grand Island, 11, 115' 0"
4, Tristen Sharp, South Sioux City, 9, 114' 5"

GIRLS TRIPLE JUMP

1, Abigail Burrows, North Platte, 10, 33' 4 1/2"
2, Tana O'Boyle, Grand Island, 12, 33' 3 3/4"
3, Nakuya Smith, Lincoln High, 9, 33' 1 1/4"
4, Michaela Knuth, Grand Island, 11, 33' 0 3/4"

GIRLS 100 METER DASH

1, Cieara Sellers, Omaha North, 10, 12.47
2, Victoria Wilson, Omaha Marian, 10, 12.54
3, Alexandra Armes, Grand Island, 11, 12.54
4, Laura Brown, Papillion-La Vista South, 10, 12.55
5, Janesha McGhee, Omaha North, 10, 12.64
6, Sally Studley, North Platte, 12, 12.70

GIRLS 200 METER DASH

1, Katie Birkel, Lincoln Southeast, 12, 25.47
2, Alexandra Armes, Grand Island, 11, 25.71
3, Cieara Sellers, Omaha North, 10, 25.72
4, Ja nae' Vinson, Omaha North, 11, 25.73
5, Laura Brown, Papillion-La Vista South, 10, 25.94
6, Allison Jorgensen, Grand Island, 11, 26.57

GIRLS 400 METER DASH

1, Katie Birkel, Lincoln Southeast, 12, 56.46
2, Suzanne Higgins, Grand Island, 12, 58.35
3, Karley Piper, Lincoln Southeast, 11, 59.67
4, Erin Klein, Papillion-La Vista South, 10, 59.74
5, Avarey Brown, Lincoln Southeast, 10, 60.38
6, Christine Buechler, Omaha Marian, 12, 62.74

GIRLS 800 METER RUN

1, Taylor Johnson, Lincoln Southeast, 9, 2:22.39
2, Ali Gress, Papillion-La Vista South, 11, 2:25.09
3, Jamilah Johnson, Omaha Marian, 9, 2:27.52
4, Rosemary Kelly, Omaha Marian, 11, 2:28.55
5, Karis Parker, Lincoln High, 12, 2:30.99
6, Kelly Esch, Omaha Marian, 12, 2:31.50

GIRLS 1600 METER RUN

1, Kelli Budd, Omaha Marian, 11, 5:19.86
2, Ali Gress, Papillion-La Vista South, 11, 5:30.98
3, Ali Tewes, Lincoln Southeast, 10, 5:35.96
4, Amanda Costello, Lincoln High, 11, 5:38.24
5, Katie Nelson, Lincoln Southeast, 12, 5:44.17
6, Kelly Esch, Omaha Marian, 12, 5:48.57

GIRLS 3200 METER RUN

1, Kelli Budd, Omaha Marian, 11, 11:17.89
2, Ali Tewes, Lincoln Southeast, 10, 11:59.00
3, Ashley Ogborn, North Platte, 10, 12:05.14
4, Katie Nelson, Lincoln Southeast, 12, 12:20.57
5, Kelly OBrien, Omaha Marian, 9, 12:22.22
6, Kelsey Green, Papillion-La Vista South, 9, 12:44.44

GIRLS 100 METER HIGH HURDLES

1, KK Houser, Lincoln Southeast, 11, 15.28
2, Tenisha Matlock, North Platte, 10, 15.95
3, Madeline Glesinger, Papillion-La Vista South, 10, 16.58
4, Lexie Jackson, Lincoln Southeast, 11, 16.89

GIRLS 300 METER LOW HURDLES

1, KK Houser, Lincoln Southeast, 11, 44.07
2, Suzanne Higgins, Grand Island, 12, 45.43
3, Teonna Wimes, Lincoln High, 12, 47.50
4, Tana O'Boyle, Grand Island, 12, 48.76
5, Haley Watson, Grand Island, 9, 49.82
6, Patricia Murillo, South Sioux City, 11, 50.28

GIRLS 400 METER RELAY

1, Omaha North, 48.77, Janesha McGhee, 10, Ja nae' Vinson, 11, Cieara Sellers, 10, Dominque Brewer, 10
2, Grand Island, 50.42, Suzanne Higgins, 12, Allison Jorgensen, 11, Michaela Knuth, 11, Alecia McMahon, 12
3, Omaha Marian, 50.51, Neeia Cooperwood, 9, Christine Buechler, 12, Anna Rogers, 12, Victoria Wilson, 10
4, Papillion-La Vista South, 50.56, Zenovia Harnisch, 9, Laura Brown, 10, Erin Klein, 10, Nicole Bourke, 9

GIRLS 1600 METER RELAY

1, Lincoln Southeast, 3:57.89, Katie Birkel, 12, KK Houser, 11, Karley Piper, 11, Taylor Johnson, 9
2, Grand Island, 4:06.94, Suzanne Higgins, 12, Allison Jorgensen, 11, Tana O'Boyle, 12, Alexandra Armes, 11
3, Papillion-La Vista South, 4:15.00, Kelsey Jones, 10, Zenovia Harnisch, 9, Madeline Glesinger, 10, Erin Klein, 10
4, Omaha North, 4:16.61, Janesha McGhee, 10, Dominque Brewer, 10, Rebecca Hammock, 10, Ja nae' Vinson, 11

GIRLS 3200 METER RELAY

1, Omaha Marian, 10:09.51, Kassie Nurton, 11, Sarah McCaslin, 12, Jamilah Johnson, 9, Kelli Budd, 11
2, Lincoln Southeast, 10:15.49, Taylor Johnson, 9, Katie Nelson, 12, Ashley Peterson, 11, Ali Tewes, 10
3, Papillion-La Vista South, 10:26.82, Ali Gress, 11, Michelle Steele, 12, Emily Perry, 11, Kelsey Jones, 10
4, North Platte, 10:30.69, Erin Wright, 10, Baylee Collins, 10, Brittany Bunker, 12, Nicole Behm, 11

BOYS POLE VAULT

1, Cody Friedrichsen, Grand Island, 12, 12' 8"
2, Jordan Beebout, North Platte, 12, 12' 8"
3, Jake Kunkle, Papillion-La Vista South, 11, 12' 2"
4, Daniel Denny, North Platte, 12, 12' 2"

BOYS HIGH JUMP

1, Adam Bobier, South Sioux City, 11, 6' 0"
2, Dallas Hardy, North Platte, 12, 5' 9"
3, Jordan Soto, Grand Island, 11, 5' 9"
4, Demont Simpson, Omaha North, 11, 5' 9"

BOYS LONG JUMP

1, Joshua DeCent, Lincoln High, 11, 22' 1 1/4"
2, Kyle Obermeier, North Platte, 12, 21' 4 3/4"
3, Kevin Ducey, Omaha Creighton Prep, 12, 21' 2 1/4"
4, Tyler Heitman, South Sioux City, 11, 20' 8 1/4"

BOYS TRIPLE JUMP

1, Michael Mitchell, Omaha North, 10, 43' 11 1/2"
2, Cornell Leffler, Lincoln Southeast, 11, 42' 10"
3, Tyler Heitman, South Sioux City, 11, 42' 9 3/4"
4, Jarrell Williams, Omaha North, 11, 42' 0 3/4"

BOYS SHOT PUT

1, Colin McDermott, Omaha Creighton Prep, 12, 52' 8"
2, Jonathan Lechner, Omaha Creighton Prep, 11, 49' 9"
3, Tyler Cline, Grand Island, 11, 47' 8 1/2"
4, Justin Kowalski, Papillion-La Vista South, 10, 47' 5"

BOYS DISCUS

1, Taylor Gish, Lincoln Southeast, 12, 162' 6"
2, Tyler Cline, Grand Island, 11, 154' 5"
3, Justin Kowalski, Papillion-La Vista South, 10, 145' 1"
4, Jamel Faulkner, North Platte, 12, 137' 7"

BOYS 100 METER DASH

1, Nicholas Johnson, Omaha North, 12, 10.91
2, Michael Burrus, Papillion-La Vista South, 11, 10.95
3, Ryan Hernandez, South Sioux City, 11, 11.12
4, Thomas Hodges, Omaha North, 10, 11.17
5, Zachary Christensen, Grand Island, 11, 11.24
6, Tyler Hoch, South Sioux City, 12, 11.30

BOYS 200 METER DASH

1, Nicholas Johnson, Omaha North, 12, 21.78
2, Michael Burrus, Papillion-La Vista South, 11, 22.10
3, Zachary Christensen, Grand Island, 11, 22.35
4, Thomas Hodges, Omaha North, 10, 22.38
5, Tyler Hoch, South Sioux City, 12, 22.85
6, Ryan Hernandez, South Sioux City, 11, 22.99

BOYS 400 METER DASH

1, Nicholas Johnson, Omaha North, 12, 49.58
2, Michael Pettiford, Lincoln Southeast, 12, 50.15
3, Dion Tyler, Omaha North, 12, 50.49
4, Paul Pape, Lincoln High, 11, 50.71
5, Anthony Macaitis, Omaha Creighton Prep, 11, 51.43
6, Lucas Miller, Grand Island, 10, 52.44

BOYS 800 METER RUN

1, Rohan Sohi, Lincoln Southeast, 11, 2:03.53
2, Latrell Curtis, Omaha North, 11, 2:03.68
3, Jordan Hunt, Lincoln Southeast, 11, 2:04.00
4, Joshua Harnisch, Papillion-La Vista South, 11, 2:04.39
5, Raymond Stuart, Papillion-La Vista South, 11, 2:05.68
6, David Canarsky, Lincoln Southeast, 10, 2:09.21

BOYS 1600 METER RUN

1, Adam Meyer, Papillion-La Vista South, 12, 4:44.37
2, Chase McClaren, Grand Island, 10, 4:45.21
3, Philip Scherer, Omaha Creighton Prep, 10, 4:47.12
4, Cruz Sandusky, Lincoln Southeast, 12, 4:47.40
5, Isaias Martinez, Grand Island, 12, 4:47.41
6, Nickolas Steinauer, Omaha Creighton Prep, 10, 4:50.18

BOYS 3200 METER RUN

1, Adam Meyer, Papillion-La Vista South, 12, 10:13.12
2, Cruz Sandusky, Lincoln Southeast, 12, 10:17.39
3, Rick Poppe, North Platte, 10, 10:19.13
4, Philip Scherer, Omaha Creighton Prep, 10, 10:28.14
5, Isaias Martinez, Grand Island, 12, 10:33.17
6, Nickolas Steinauer, Omaha Creighton Prep, 10, 10:35.12

BOYS 110 METER HIGH HURDLES

1, Kyle Obermeier, North Platte, 12, 15.31
2, Brandon Grotzky, Grand Island, 12, 15.57
3, Gabriel Taylor, Omaha North, 11, 15.68
4, Elijah Mason, Grand Island, 10, 15.72
5, Tyson Youngquist, Lincoln Southeast, 9, 15.81
6, Gabriel Jefferson, Lincoln Southeast, 12, 16.01

BOYS 300 METER INTERMEDIATE HURDLES

1, Kyle Obermeier, North Platte, 12, 40.72
2, Brayden Kelly, Papillion-La Vista South, 11, 41.80
3, Tyson Youngquist, Lincoln Southeast, 9, 41.99
4, Gabriel Jefferson, Lincoln Southeast, 12, 42.53
5, Brandon Grotzky, Grand Island, 12, 42.93
6, Elijah Mason, Grand Island, 10, 43.04

BOYS 400 METER RELAY

1, Omaha North, 43.22, Kendall Anderson, 10, Thomas Hodges, 10, Recheim Logan-Martin, 9, Radell Nared, 10
2, Papillion-La Vista South, 43.30, Brayden Kelly, 11, Isaac Inungaray, 11, Benjamin Radel, 11, Michael Burrus, 11
3, Grand Island, 43.59, Nathan Cheek, 12, Zachary Christensen, 11, Curtis Hudiburgh, 11, Michael Tomlin, 12
4, Lincoln Southeast, 43.88, Jordan Vanek, 12, Jonathan Zabel, 12, Michael Pettiford, 12, Christopher Spanel, 10

BOYS 1600 METER RELAY

1, Omaha North, 3:26.41, Dion Tyler, 12, Kendall Anderson, 10, Recheim Logan-Martin, 9, Nicholas Johnson, 12
2, Lincoln Southeast, 3:27.10, Connor Smith, 11, Cornell Leffler, 11, Michael Pettiford, 12, Tyson Youngquist, 9
3, Lincoln High, 3:28.45, Cody McCarthy, 12, Gabriel Smail, 11, Cooper Soto-Olson, 11, Paul Pape, 11
4, Grand Island, 3:29.89, Michael Tomlin, 12, Lucas Miller, 10, Adam Werner, 9, Zachary Christensen, 11

BOYS 3200 METER RELAY

1, Lincoln Southeast, 8:28.21, Rohan Sohi, 11, Aaron Bright, 11, Jordan Hunt, 11, David Canarsky, 10
2, Grand Island, 8:32.11, Adam Werner, 9, Chase McClaren, 10, William O'Malley, 9, Isaias Martinez, 12
3, Omaha North, 8:32.69, Dion Tyler, 12, Latrell Curtis, 11, Martin Lastovica, 12, Anthony Gardner, 9
4, Papillion-La Vista South, 8:36.64, Raymond Stuart, 11, Matthew Paul, 10, Ryan Rolfzen, 10, Adam Meyer, 12
-ARCHIVES-
Take the Poll!
There are no polls available for this section.
Our Sponsors!
Southeast Community College
Honda of Lincoln
LES Temperature Sponsor
Rotellas Italian Bakery
Lincoln Convention and Visitors Bureau
Ayars & Ayars
Teckmeyer Financial Services
Union Bank
Trackside Bar & Waverly Keno
Stephenson Truck Repair
Jim Huffman Productions
Advertise on
LincolnPrepSports.com - 5940 R Street, Suite 200, Lincoln, NE 68505 - Phone: (402) 429-4328 -

This website is a product of CyaNet Sports.