LincolnPrepSports.com Southeast Community College
Home Page
-SPORTS-
Boys Basketball
Girls Basketball
Wrestling
Track
Volleyball
Baseball
Softball
Football
Soccer
Swimming
Cross Country
-SCHOOLS-
Lincoln Northeast @LPS
Lincoln Southeast @LPS
Lincoln East
Lincoln High School
Lincoln North Star
Lincoln Public Schools
Lincoln Southwest
-AREAS-
Photo Gallery
Feedback
Guest Book
LPS Fanz
LPS Supporters
Our Sponsors!
Robb Gage Attorney at Law
Glasz Law Office
Jami Lea Photography
Pius X Legion Baseball
Encouragement Unlimited
ScoreStream Sponsored
Nebraska School Activities Association
Facebook-Lincoln Prep Sports
Twitter-Lincoln Prep Sports
LincolnPrepSports.com 2 Mobile Feed
CURRENT ARTICLE
05/07/2005 - District Soccer Scores
A-1 at Abbott, Lincoln
Tuesday
Om. Central 3, Bellevue East 0
Thursday
Lincoln SW 4, Omaha Central 3
Millard South 3, Lincoln High 1
• Final Friday, Millard South 1, Lincoln Southwest 0, (SO)

A-2 at Millard North
Wednesday
Om. South 3, Om. Bryan 0
Thursday
Lincoln NE 1, Fremont 0
Millard North 3, Om. South 0
• Final Friday, Millard North 2, LIncoln NE 0

A-3 at Omaha Burke
Tuesday
Lin. North Star 10, Om. Benson 0
Thursday
Lincoln SE 9, Lincoln North Star 0
Om. Burke 6, Om. Northwest 1
• Final Friday, Om. Burke 1, Lincoln SE 0

A-4 at Papillion-LV Stadium
Tuesday
Papio-LV South 3, Om. North 1
Wednesday
Lincoln East 3, Papillion La Vista South 0
Om. Creighton Prep 6, Norfolk 0
• Final Friday, Lincoln East 3, Om. Creighton Prep 1

A-5 at Omaha Westside
Thursday
Bellevue West 1, Millard West 0
Om. Westside 3, Papillion-LV 1
• Final Friday, Om. Westside 2, Bellevue West 1 (OT)

A-6 at Baldwin Park, Kearney
Wednesday
North Platte 2, Grand Island 0
Kearney 2, Columbus 1 (SO)
• Final Saturday, noon

Class B Boys




B-1 at Conestoga High School
Tuesday
Plattsmouth 7, Conestoga 3
Thursday
Waverly 6, Plattsmouth 1
Nebraska City 2, Platteview 0
• Final Friday, Waverly 2, Nebraska CIty 1

B-2 at Schuyler
Tuesday
Blair 5, Schuyler 0
Thursday
Elkhorn 3, Schuyler 2
Elkhorn MM 3, S. Sioux City 0
• Elkhorn 2, Elkhorn MM 1 (SO)

B-3 at Omaha Skutt
Wednesday
Om. Roncalli 1, Ralston 0 (SO)
Friday
Om. Skutt 2, Om. Roncalli 0
Om. Gross 1, Gretna 0 (SO)
• Final Saturday, 1 p.m.

B-4 at Doane College, Crete
Wednesday
Norris 2, Seward 0
Lin. Pius X 8, Crete 0
Friday
Lin. Luth..........................vs. Norris, 6:30
Lincoln Pius X.........................vs. Beatrice, 8:30
• Final Saturday, 3 p.m.

B-5 at Cornerstone, York
Tuesday
Hastings 3, Columbus LV 1
York 8, Grand Island CC 0
Thursday
Col. Scotus 2, Hastings 1
York 3, Grand Island 0
• Final Saturday, 1 p.m.

B-6 at Madison M.S., North Platte
Tuesday
Lexington 5, Kearney Cath. 1
Thursday
Gering 2, Lexington 1
Scottsbluff 2, Holdrege 1 (SO)
• Final Saturday, 1 p.m.

Class A Girls



A-1 at Norfolk Middle School
Tuesday
Om. Central 12, Om. South 0
Thursday
Omaha Central 3, Lincoln SW 1
Bellevue East 2, Norfolk 1
• Final Friday, Om. Central 3, Bellevue East 2

A-2 at Seacrest Field, Lincoln
Tuesday
Fremont 2, Om. Northwest 0
Thursday
Millard North 18, Fremont 0
Lincoln NE 7, Om. Bryan 0
• Final Friday, Millard North 7, Lincoln NE 0

A-3 at Seacrest Field, Lincoln
Tuesday
Om. North 6, Om. Benson 0
Wednesday
Lincoln SE 2, Lin. North Star 0
Om. Burke 12, Omaha North 0
• Final Friday, Om. Burke 3, Lincoln SE 1

A-4 at Omaha Westside
Tuesday
Om. Westside 3, Papio-LV South 1
Wednesday
Lincoln East 2, Omaha Westside 0
Millard West 1, Om. Marian 0
• Final Friday, Lincoln East 2, Millard West 0

A-5 at Millard South
Thursday
Millard South 6, Papillion-LV 0
Bellevue West 4, Lincoln High 0
• Final Friday, Millard South 1, Bellevue West 0

A-6 at Baldwin Park, Kearney
Wednesday
North Platte 4, Grand Island 0
Columbus 2, Kearney 1
• Final Saturday, noon

Class B Girls



B-1 at Waverly
Tuesday
Plattsmouth 6, Platteview 0
Waverly 10, Conestoga 0
Thursday
Gretna 6, Plattsmouth 0
Waverly 4, Nebraska City 0
• Final Friday, Gretna 3, Waverly 0

B-2 at Blair High School
Tuesday
Valley 2, South Sioux City 0
Thursday
Elkhorn 10, Valley 1
Blair 2, Schuyler 1
• Final Friday, Elkhorn 2, Blair 0

B-3 at Omaha Skutt
Tuesday
Om. Duchesne 1, Ralston 0
Om. Mercy 4, Om. Roncalli 0
Thursday
Om. Skutt 1, Om. Duchesne 0 (SO)
Omaha Mercy 3, Om. Gross 0
• Final Saturday, 11 a.m.

B-4 at Doane College, Crete
Tuesday
Norris 5, Crete 0
Lincoln Lutheran 10, Auburn 0
Thursday
Lin. Pius X 5, Norris 0
Lincoln Lutheran 2, Beatrice 1 (SO)
• Final Saturday, 1 p.m.

B-5 at Cornerstone, York
Tuesday
Hastings 5, Grand Island NW 0
York 6, Seward 0
Thursday
Col. Scotus 2, Hastings 0
York 2, Col. Lakeview 0
• Final Saturday, 1 p.m.

B-6 at Madison M.S., North Platte
Tuesday
Holdrege 5, Lexington 1
Thursday
Scottsbluff 4, Holdrege 0
Gering 3, Kearney Catholic 1 (OT)
• Final Saturday, 1 p.m.
-ARCHIVES-
Take the Poll!
There are no polls available for this section.
Our Sponsors!
Southeast Community College
LES Temperature Sponsor
Lincoln Convention and Visitors Bureau
Rotellas Italian Bakery
Ayars & Ayars
Union Bank and Trust-UBT
Trackside Bar Waverly Keno 2
Stephenson Truck Repair 3
Jim Huffman Productions-Spring Festival
LincolnPrepSports.com Main Mobile Feed
Advertise on
LincolnPrepSports.com - 5940 R Street, Suite 200, Lincoln, NE 68505 - Phone: (402) 429-4328 -

This website is a product of CyaNet Sports.